ZUMBA

Zumba Nedir?

Zumba dansı, Jennifer Lopez’in aerobik eğitmeni Beto Perez’in başlattığı bir türdür. Hikayesi ise 1990’lı yıllara dayanmaktadır. Beto Perez’in Her zaman kullandığı müzik CD’sini unutup derste kendisi için hazırladığı Salsa ve Merengue CD’sini kullanmasıyla yeni figürler gelişmiştir.

 

Zumba Fitness adı ile anılmasına sebep olan bu rastlantı sonucu aerobik figürler hareketli ezgilerle yapılarak bu dans çeşidine isim verdiler ve “œZumba Dansı” doğmuş oldu. Perez, arı gibi vızıldamak veya hızlı hareket etmek anlamına gelen zumba kelimesini bu dansa vermiştir. Bugün 45 ülkede 4 milyon kişi tarafından bu dansın gerçekleştirilmesi boşa değil elbet. Katılımcıların hızlı bir şekilde kilo vermesine yardımcı olan bu dal, eğlenceli figürleriyle de ayrı bir avantaj sunuyor.

Zumba Nasıl Yapılır?

Kendinizi müziğin ritmine kaptırıp zayıflamaktır. Bu amaca ulaşmanızı sağlayan figür ve adımlar sayesinde öğrenilmekte ve eğlenceli bir şekilde uygulanmaktadır. Latin müzikleri ve adımları bu dansın temel öğesini oluşturmaktadır. Düzenli antrenmanlar sayesinde de diri ve fit bir vücuda sahip olmanız mümkündür.